V rámci listopadového plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku proběhla na plénu rozprava na téma pronásledování křesťanů ve světě, ve které vystoupil i europoslanec Pavel Svoboda, předseda právního výboru EP. Ve své promluvě mimo jiné řekl, že podle nezávislých institucí, jsou křesťané nejpronásledovanější skupinou na světě a jejich situace se stále zhoršuje: „EU by měla toto pronásledování nazývat pravým jménem, tak, jak je nazývá řada významných parlamentů světa: jde o genocidu a genocida je zločinem zločinů.“
Z křesťansko-židovských kořenů vyplývá samotný základ západní civilizace – úcta k jednotlivci, která je i základem systému ochrany základních práv. Ochrana lidské důstojnosti je tím, čím se západní civilizační okruh liší od jiných částí světa. "Je proto v zájmu nás všech, aby se obrana křesťanství ve světě stala prioritou zahraniční politiky EU, jinak si podkopáváme základy naší civilizace," dodává český europoslanec, z jehož iniciativy proběhla minulý týden (10.11.2017) v Praze konference právě na téma pronásledování křesťanů, jejíž cílem bylo nejen na tuto otázku upozornit, ale i vyvolat
Šojdrová: Lidská práva jako podmínka pro spolupráci s Čínou
Michaela Šojdrová (KDU-ČS) na plenárním zasedání Evropského parlamentu 16. listopadu 2017, jménem Výboru pro kulturu a vzdělávání, kterého je členkou, požadovala po Evropské komisi, aby podmínila spolupráci mezi EU a Čínou v oblasti cestovního ruchu dodržováním lidských práv.
„V Číně dochází k pronásledování křesťanů a čínští turisté budou v Evropě ve větší míře navštěvovat také křesťanské památky. Není to paradox?" ptá Michaela Šojdrová, která iniciovala ústní interpelaci Evropského parlamentu Komisi v této otázce.
Evropská komise vyhlásila rok cestovního ruchu mezi EU a Čínou na rok 2018. Tedy ve stejném období, kdy bude probíhat i Evropský rok kulturního dědictví, jehož smyslem je podpořit evropské hodnoty a identitu. Michaela Šojdrová tak upozorňuje na riziko, že společná iniciativa Komise s Čínou by mohla být v rozporu s touto snahou.
Zdechovský: Evropský parlament má poprvé v historii ve vedení Romku
Ve středu 15. listopadu byla za novou místopředsedkyni Evropského parlamentu zvolena Lívia Járóková (Fidesz, EPP) z Maďarska, která se tak stala historicky první europoslankyní romského původu, jež dosáhla na takto důležitý post.
“Lívia je europoslankyní už od roku 2004 a celou dobu nejen velmi aktivně bojuje za práva Romů, ale předně dokazuje, že se systematickou prací opravdu dá dosáhnout výborných výsledků, a to bez ohledu na původ,” vyjadřuje nad zvolením radost europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se Romů na půdě Evropského parlamentu už několikrát zastal. Čtyři roky s nimi totiž pracoval jako streetworker a ví tak, že pozitivní příklady táhnou.
"Můžeme na Romy nadávat a poukazovat na to, že někteří třeba nechávají běhat děti po ulici, ale proč neukázat také příklady Romů, kteří nejen dokázali získat doktorát na prestižní zahraniční univerzitě, ale byli třeba i zvoleni na post místopředsedy Parlamentu? “ ptá se Zdechovský a připomíná, že jeho maďarská kolegyně z frakce je držitelkou doktorátu z Londýnské univerzity a za její práci jí bylo uděleno už několik významných ocenění.
Járóková v pozici místopředsedkyně nahradí Ildikó Gall-Pelczovou, která získala prestižní místo na Evropské účetním dvoře v Lucemburku.