Ministr práce Marian Jurečka chce na jaře zveřejnit základní body nové penzijní reformy. Rád by, aby se více zhodnocovaly vklady v penzijním spoření a aby se zohlednilo, že někdo po studiu nastupuje na pracovní trh později. Opatrně v rozhovoru pro MF DNES mluví i o tom, že by některé profese chodily do penze dřív než jiné. "Během března zveřejním konkrétní parametry," slibuje Jurečka.
Někteří lidé nadávají na to, že se podporují Ukrajinci a stát nedává dost našincům. Kolik stála do konce loňského roku nebo do konce ledna podpora ukrajinských uprchlíků?
Za loňský rok jsme zaplatili 8,6 miliardy korun v rámci humanitární dávky a zhruba 1,6 miliardy korun českým domácnostem, které u sebe někoho z uprchlíků ubytovaly. Českým občanům stát jen měsíčně vyplatí na podporách přes devět miliard korun, tak je evidentní, že tu o nějakém zapomínání na ně nemůže být řeč. Naopak, podpora českých domácností neustále roste. Pokud jde například o příspěvek na bydlení, měli jsme v lednu 2022 celkem 143 tisíc vyplácených dávek a v prosinci to bylo už 228 tisíc případů. To je nárůst o 60 procent jen za poslední rok. U přídavků na dítě jsme se dostali z 229 tisíc na 380 tisíc podpor ke konci roku 2022.
Je podle Vás správné v době vysoké inflace plošné vyplácení podpory, jako je 500 korun výchovného za každé dítě, nebo dříve vyplacených 5 000 korun za každé dítě?
To výchovné není dávka. Je to součást důchodu, který odráží výchovu dítěte. Je nezbytně nutné, aby stát vyslal signál, že za péči o děti, která představuje mnoho omezení, nebude člověk potrestán. Naopak, že si toho stát váží. V naprosté většině jde o ženy, které mají výrazně nižší důchod než muži.
Více zde.